Светски дан контрацепције

poli2
Контрацепција

 Светски дан контрацепције се обележава сваке године 26. септембра. Кампања је покренута 2007. године на глобалном нивоу, са циљем да се истакне важност употребе различитих метода контрацепције и одговорног сексуалног понашања тако да се омогући свим сексуално активним особама, посебно младима, информисан избор о њиховом сексуалном и репродуктивном здрављу.

Док обележавамо овај важан дан, од суштинске је важности да се препозна значај пружања низа опција контрацепције појединцима, омогућавајући им да доносе информисане одлуке које су у складу са њиховим јединственим околностима и тежњама.

Планирање породице омогућава појединцима и паровима да планирају и остваре жељени број деце и да планирају време њиховог рађања и размак између порођаја. Планирање породице је, такође, питање сексуалних и репродуктивних права. Право на сексуално и репродуктивно здравље представља једно од основних људских права, које подразумева да је људима омогућено да остварују безбедне сексуалне односе на задовољство оба партнера, да не доживљавају принуду и насиље и да не страхују од сексуално преносивих инфекција и нежељене трудноће, као и да могу да контролишу плодност на начин који не изазива нежељене последице по њихово здравље.

Светска здравствена организација (СЗО) се залаже за промоцију планирања породице и контрацепције креирањем смерница заснованих на доказима о безбедности и пружању услуга контрацепције и обезбеђивању људских права у програмима контрацепције.

Приступ различитим методама контрацепције осигурава да људи могу да изаберу оно што им најбоље одговара, узимајући у обзир факторе као што су начин живота, здравствено стање и будући планови. 

Савремене методе контрацепције обухватају комбиновану хормонску контрацепцију (у виду таблета, фластера, вагиналног прстена и депо-ињекција), прогестагенску хормонску контрацепцију (у виду таблета, вагиналног прстена, депо-ињекција и импланата), интраутерину контрацепцију (у виду интраутериних уложака са бакром и интраутериних система са левоноргестрелом), баријерну контрацепцију (у виду мушких и женских кондома, дијафрагми и цервикалних капа), спермициде, вољну стерилизацију жене и мушкарца и хитну контрацепцију.

Према проценама СЗО

- 214 милиона жена генеративног доба из земаља у развоју које не користе никакву методу контрацепције имају незадовољену потребу за модерном контрацепцијом.

– употреба модерних метода контрацепције спречила би 308 милиона непланираних трудноћа, док би испуњавање свих незадовољених потреба жена за модерним методима контрацепције спречило додатних 67 милиона нежељених трудноћа на годишњем нивоу.

– око 15 милиона адолесцената користи неку од модерних метода контрацепције, док 23 милиона адолесцената има незадовољену потребу за модерном контрацепцијом и стога су под повећаним ризиком од нежељене трудноће.

Традиционални методи контрацепције су: апстиненција, методи засновани на одређивању периода тзв. плодних дана (на основу мерења базалне температуре, календара менструације или карактеристика цервикалне слузи), метод прекинутог сношаја (цоитуса interruptusa) и метод лактационе аменореје.

Становништво у Републици Србији претежно примењује традиционалне методе контрацепције, а због њихове недовољне ефикасности често се суочава са нежељеном трудноћом и прибегава индукованом абортусу.

Према резултатима последњег Истраживања здравља становништва Србије, две петине жена узраста од 15 до 49 година (40,4%) које су биле сексуално активне у посматраном периоду користила је неко од савремених метода контрацепције. Савремене методе контрацепције су значајно мање користиле жене са нижим образовањем и жене из најсиромашнијих домаћинстава. У истој добној групи жена, проценат жена које су удате или живе у ванбрачној заједници које су користиле савремене методе контрацепције је мањи и износио је 34,8%. 

Традиционалне методе контрацепције је користило 17,1% жена узраста од 15 до 49 година.

Од укупног броја жена узраста од 15 до 49 година 1,1% је имало намерни прекид трудноће (0,9% девојака узраста од 15 до 19 година). Намерни прекид трудноће је у већем проценту био заступљен код жена нижег образовања.

Према резултатима последњег Истраживања понашања у вези са здрављем деце школског узраста у Републици Србији, нешто мање од две трећине ученика И разреда средње школе који су ступили у сексуалне односе је користило (64,5%) кондом, док је 13,2% као метод заштите приликом последњег односа користило пилуле за контрацепцију.

У Републици Србији, Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” са мрежом института/завода за јавно здравље обележиће 26. септембар – Светски дан контрацепције организовањем различитих едукативно-промотивних активности са циљем промоције значаја очувања сексуалног и репродуктивног здравља и могућности коришћења доступних савремених метода контрацепције.

Предлог активности:

  • организовање предавања, радионица и трибина за адолесценте и младе о значају контрацепције као мере превенције и доступности бесплатне ХПВ вакцине за децу и младе узраста 9-19 година;
  • сензибилизација адолесцената и младих о значају и доступности контрацептивних мера путем објава на друштвеним мрежама установе: осмишљавање сопствених садржаја и праћење и дељење садржаја Института за јавно здравље Војводине;
  • саветовање о елементима здравог стила живота (сексуалног);
  • индивидуално саветовање о последицама ризичног понашања и превентивним прегледима;
  • организовање отворених врата код гинеколога дома здравља;
  • организовање предавања о превенцији цервикалног карцинома за адолесенте у средњим школама (са промоцијом ХПВ имунизације);
  • организовање бесплатних скрининг прегледа становништва на рак грлића материце (ПАП);
  • едукација вршњачких едукатора едукатора;
  • организовање јавних манифестација;
  • организовање „отворених врата“ за ХПВ имунизацију деце и младих узраста 9-19 година;
  • медијска промоција кампање (друштвене мреже/интернет странице, ТВ, радио, новине).

 Овим путем Вас обавештавамо о акцији "Отворена врата" за вакцинацију ХПВ вируса коју спроводи наш дом здравља поводом обележавања Светског дана контрацепције 26.09.2024.

Акција почиње 26.09.2024-26.10.2024 сваког радног дана 07-18 часова.

 

 

IMG 20190607 132804

Јавне набавке

Огласи

Календар

No event in the calendar
пон уто сре чет пет суб нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31